Rowerem po Roztoczu Zwierzyniec nr 6 Prawdziwy Las

Długość trasy – 45 km. Wycieczkę można zrealizować w dwóch wariantach. Pierwszy z nich, krótszy, wiedzie przez stawy Echo i Floriankę do rezerwatu Szum i Górecka Kościelnego. Trasa ta w obu kierunkach liczy około 30 km, a z opcją powrotu przez Tereszpol i Sochy z bardzo dużym podjazdem w Szozdach – 33 km. Wariant drugi obejmuje także Józefów (tam i z powrotem 45 km). Zwiedzanie rezerwatu Szum – dodatkowo około 1,5 km. Stopień trudności – średni. Proponowany rower trekkingowy lub MTB. 

Znakowanie: jest to kombinacja Trasy Rowerowej do Florianki (zn. żółte), Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu (zielone), Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza (czerwone) oraz szlaku rowerowego Green Velo (drogowskazy).

0,0 km – ze skrzyżowania ul. A. Wachniewskiej z ul. Browarną jedziemy na południe ścieżką rowerową obok stawu Kościelnego (czerwony szlak rowerowy).
0,1 km – docieramy w pobliże kościoła „na wyspie”. Warto zobaczyć go z bliska, a nawet zajrzeć do wnętrza.
0,3 km – przejeżdżamy przez skrzyżowanie prosto. Po lewej stronie wznosi się zabytkowy browar, też warty zwiedzenia.
0,7 km – po lewej stronie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN. Tutaj musimy nabyć bilety wstępu na żółtą ścieżkę rowerową do Florianki. Z terenu ośrodka nie wyjeżdżamy już na ulicę, lecz korzystamy ze żwirowej drogi zaczynającej się przy bramie. Ścieżka ta przeprowadzi nas przez las do stawów Echo (poza ruchem samochodowym).
1,4 km – jesteśmy na platformie widokowej nad stawami Echo. Stąd jedziemy na południowy zachód do widocznego parkingu i wzdłuż brzegu jeziora ścieżką na południe. Dalej ścieżka biegnie wzdłuż drogi.
2,0 km – leśniczówka Rybakówka. Po lewej stronie, 30 m od drogi stoi wieża widokowa, z której można podziwiać koniki polskie i ptactwo wodne zamieszkujące akwen.
2,1 km – poruszając się nadal ścieżką wzdłuż szosy – po około 100 m docieramy do szlabanu. Odtąd jedziemy ścieżką do Florianki, oznakowaną jako żółty szlak rowerowy.
3,9 km – uwaga: przejazd kolejowy. Dalej prosto.
6,4 km – deszczochron. Wjeżdżamy na teren Florianki. Tu warto odwiedzić Izbę Leśną, która znajduje się po lewej stronie. W odległości 100 m dalej, po prawej rośnie dąb Florian – wiek około 400 lat.
7,1 km – na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Tuż za zakrętem, po prawej stronie znajduje się wjazd na teren Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Tutaj można przyjrzeć się zwierzętom z bliska. Nadal trzymamy się żółtego szlaku rowerowego.
9,6 km – deszczochron. Docieramy do szlabanu. Tutaj opuszczamy teren RPN. Dalej poruszamy się asfaltem, nadal szlakiem żółtym.
11,5 km – W Górecku Starym dojeżdżamy do głównej szosy i skręcamy w prawo. Koniec znaków żółtego szlaku rowerowego.
11,8 km – na skrzyżowaniu jedziemy na wprost. Stąd poprowadzą nas znaki zielone Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Po lewej stronie napotykamy niewielki parking, przy którym zaczyna się ścieżka dydaktyczna w rezerwacie Szum (osiągalna rowerem górskim).
14,6 km – docieramy do Górecka Kościelnego, w którym podziwiamy piękny drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Tuż za nim odchodzi w prawo żwirowa droga. Dotrzemy nią do Drogi Krzyżowej zakończonej aleją kilku dębów, z których najstarszy ma ponad 600 lat i około 7 m obwodu pnia. Na końcu alei, nad rzeką, zobaczymy kapliczkę „na wodzie”. Ciekawostką jest, że na jej poddaszu mieszkają nietoperze. Stąd powrót opcjonalny przez Sochy i Szozdy – 17,7 km. Dalszy przejazd do Józefowa odbywa się Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu (zieloną) i szlakiem Green Velo.
16,8 km – Brzeziny, wjeżdżamy na szosę Tereszpol – Józefów, skręcamy lekko w prawo i wracamy na szlak Green Velo.
18,6 km – skrzyżowanie z szosą do w prawo do Tarnowoli.
19,5 km – na rozwidleniu trzymamy się znaków szlaku Green Velo. Przejeżdżamy obok obu józefowskich zalewów, by zakończyć wycieczkę na rynku tego miasta (opis – zob. rozdział dotyczący Józefowa).
22,6 km – Józefów. Przejazd powrotny może odbywać się Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (czerwonym), następnie żółtym przez Floriankę. Dla wytrwałych opisujemy trasę przez Szozdy i Sochy. Trasa jest dłuższa o 3 km i ma dwa spore przewyższenia.
24,6 km – torfowisko Jęzior, znane z cennych gatunków roślin i zwierząt.
25,8 km – wjeżdżamy na szosę Józefów – Tereszpol i skręcamy w prawo.
30,3 km – skrzyżowanie w Górecku Starym. Jedziemy prosto, nadal szosą za znakami czerwonymi Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza do miejscowości Tereszpol.
37,1 km – Tereszpol-Kukiełki, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, wg drogowskazu do Zwierzyńca, nie rozstając się z czerwonym szlakiem rowerowym. Wspinamy się na grzbiet wysokości 280 m n.p.m.
39,3 km – w Szozdach uwaga: przejazd kolejowy. Jedziemy prosto, by pokonać kolejny stromy podjazd (tym razem na wysokość 300 m n.p.m.).
41,7 km – Sochy – kościół i cmentarz pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi.
43,1 km – na zakręcie w lewo widzimy znajomy szlaban, przy którym zaczyna się żółta ścieżka rowerowa do Florianki. Tu zamykamy pętlę trasy. Stąd powracamy asfaltem obok Stawów Echo
i Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN do centrum Zwierzyńca.
45,2 km – koniec trasy.

 

Mapa
Galeria zdjęć gm. Zwierzyniec