Rowerem po Roztoczu Narol nr 2 Szlak czerwony

Długość trasy – około 19 km. Przebieg: Narol (pałac) – Kadłubiska – Podlesina – Chyże – rezerwat przyrody Minokąt – Lipie – Lipsko – Narol. Stopień trudności – średni. Oznakowanie: kolor czerwony.

0,0 km – opuszczamy rynek w Narolu drogą w kierunku Bełżca (ul. Warszawską). Po lewej stronie zobaczymy kapliczkę św. Jana Nepomucena. Następna kapliczka stoi na łąkach po prawej, przy stacji paliw. Po prawej w oddali widać zalew w Lipsku. 
1,2 km – skręcamy w lewo, w drogę asfaltową, by zaraz udać się w prawo, w stronę wsi Podlesina. Po lewej znajduje się restaurowany zespół pałacowoparkowy Łosiów z drugiej połowy XVIII wieku. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność powołano fundację „Pro Academia Narolense”, stawiającą sobie za cel nie tylko odbudowę zabytku, ale utworzenie w nim oraz prowadzenie szkoleniowonaukowego centrum artystycznego, nawiązującego do tradycji szkoły artystycznej utworzonej przez Feliksa Antoniego hr. Łosia. Po prawej stronie pałacu znajduje się restauracja i hotel. Na dalszej trasie naszym oczom ukazują się pola uprawne, a po prawej w oddali zabudowania wsi Kadłubiska. Przez ok. 1,5 km jedziemy piękną aleją kasztanową. 
6,0 km – przecinamy niestrzeżone tory kolejowe i wjeżdżamy do wsi Podlesina. Przy kościele stoi pomnik ku czci mieszkańców poległych w kampanii wrześniowej z 1939 roku. Za kościołem skręcamy w prawo i jedziemy cały czas drogą asfaltową. Na drzewach pojawiają się czerwone znaki Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza.
7,6 km – z lasu wyjeżdżamy obok cmentarza wsi Chyże. Dojeżdżamy do zabudowań, na słupie zauważyć można bocianie gniazdo. Opuszczamy wieś koło kapliczki św. Antoniego. Ponownie zagłębiamy się w las sosnowy.
10,1 km – skręcamy w prawo i jedziemy przez starodrzew sosnowy z podrostem jodły, olszy i brzozy. Znów przejeżdżamy przez niestrzeżone tory. Drzewostany sosnowe porastają z jednej strony drogi wydmy, z drugiej zaś rozciąga się teren bagienny i młaki. Taka mozaika siedlisk jest charakterystyczna dla Roztocza. 
12,7 km – na polanie po prawej stoi tablica informacyjnopoglądowa rezerwatu Minokąt, chroniącego starodrzew jodłowobukowy w pobliżu wschodniej granicy występowania jodły i buka. W rezerwacie spotkać można dwa bardzo rzadkie gatunki dzięciołów: zielonosiwego i czarnego. Granice rezerwatu oznakowane są trzema niebieskimi paskami, namalowanymi na drzewach. Przy rezerwacie znajduje się miejsce przystankowe dla rowerzystów – jest to zadaszenie z ławką. Jedziemy dalej drogą asfaltową przez las.
14,5 km – za leśniczówką Kadłubiska skręcamy w lewo i dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Narol – Bełżec. Na niej udajemy się w lewo, a po ok. 200 m w prawo, w asfaltową drogę leśną. Na kolejnym rozwidleniu kierujemy się w prawo. Docieramy do wsi Lipie, charakteryzującej się liniową zabudową. 
17,1 km – na skrzyżowaniu poruszamy się na wprost, mijamy zalew z wiatą turystyczną oraz charakterystyczny dla Roztocza wapienny krzyż przydrożny, dalej cmentarz oraz pomnik żołnierzy 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków”, poległych we wrześniu 1939 roku.
17,9 km – wjeżdżamy na zadrzewiony rynek w miejscowości Lipsko. Po lewej stronie stoi zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z dzwonnicą, a po prawej budynek dawnej szkoły. Obecnie mieści się w nim Regionalna Izba Pamięci. Po prawej stronie w parku znajduje się kamienna figura Maryi. Na krzyżówce, za budynkiem dawnej karczmy z szerokim dachem skręcamy w prawo, do Narola.
18,5 km – wycieczka kończy się na rynku w Narolu.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Narol