Rowerem po Roztoczu Susiec nr 6 Szlakiem Kamieniołomów

Długość trasy – ok. 48 km, nawierzchnia: asfalt – 38 km, szuter – 10 km. Stopień trudności – średni. Trasa nadaje się na każdy typ roweru.

0,0 km z Suśca wyjeżdżamy na zachód, jak trasą 1 (do punktu 7,6 km). Poruszamy się szlakiem Green Velo aż do Józefowa. Na trasie zobaczymy kolejno: Muzeum Pożarnictwa w Oseredku
i cmentarz wojenny w Błudku.
7,6 km – kamieniołom w Nowinach – wapienna ściana wyrobiska liczy około 150 m długości i 10 m wysokości. Nad urwiskiem stoi 6metrowej wysokości drewniana platforma, z której można podziwiać panoramę Puszczy Solskiej.
9,1 km – rezerwat Czartowe Pole z charakterystycznymi wodospadami na Sopocie.
16,7 km – rynek w Józefowie (pomnik, fontanna z figurami zwierząt, pręgierz). Z centrum Józefowa warto udać się 800 m na południe, do kamiennej baszty widokowej. Z jej tarasu widokowego na wysokości 15 m podziwiać można krajobraz wokół Józefowa z rozległymi kamieniołomami Babia Dolina. Są to imponujące wyrobiska po ręcznym wydobywaniu kamienia. Po północnej stronie kamieniołomów zachował się kirkut z macewami wykonanymi z tutejszego kamienia. Od baszty należy cofnąć się ok. 500 m do ul. Górniczej i skręcić w prawo. Za szkołą udajemy się ponownie w prawo, na południe. Odtąd trzymamy się zielonego szlaku rowerowego. Pokonujemy wzniesienie, by wjechać do lasu. Jedziemy asfaltową drogą, na której obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Równa, bezpieczna droga, piękny las i cisza uprzyjemniają wyprawę.
25,2 km – nad rzeką Sopot znajduje się Fryszarka – miejsce, gdzie w wytapiano żelazo. Po 3 km jazdy na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by po kolejnych 3 km dotrzeć do rozwidlenia. Tu także skręcamy w prawo, w 3kilometrową odnogę zielonego szlaku, która kończy się nad Tanwią w Borowych Młynach.
35,3 km – z Borowych Młynów udajemy się na wschód niebieskim szlakiem rowerowym do Suśca. Po długiej leśnej wyprawie wyjeżdżamy koło zabytkowego kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Suścu. Skręcamy w prawo i jedziemy szlakiem Green Velo (ul. Tomaszowską) na wschód.
47,8 km – stacja PKP Susiec.

 

Mapa