Informacje

Informacje ogólne o trasach rowerowych.

Trasy rowerowe położone w centralnej części Roztocza na oszarze dwunastu gmin:  Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Adamów, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Bełżec, Lubycza Królewska, Narol, Cieszanów, oraz Horyniec-Zdrój.
Biorą one swój początek w miejscowości, która jest siedzibą konkretnej gminy i w niej kończą swój bieg. Tworzą pętle, które umożliwiają poznawanie większości atrakcji, a jednocześnie urozmaicają podróż proponując różne możliwości powrotu. Każda z nich ma swój indywidualny opis i ślad GPS przedstawiony na interaktywnej mapie. W opisach znajdziemy informacje o długości trasy, stopniu jej trudności oraz o głównych atrakcjach i bazie turystycznej. Odpowiednio dobierając trasy można nimi przemierzyć cały opisany teren Roztocza i skorzystać z wielu, oferowanych pod drodze usług. Cykliści mogą dokonywać wyboru co do przebiegu jak i rodzaju nawierzchni drogi. Roztocze oferuje gęstą sieć utwardzonych, w dużej części asfaltowych dróg, ale też trudniejsze, kamieniste a nawet piaszczyste ścieżki. Umiarkowane wysokości rzędu 300–400 m n.p.m. sprawiają, że idealnym środkiem do poznawania tego fascynującego regionu jest rower. Różnorodność ta sprawia, że na wycieczki rowerowe po Roztoczu mogą wybierać się zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy sportów ekstremalnych. Niniejsza strona przeznaczona jest właśnie dla takich turystów, którzy chcieliby aktywność fizyczną połączyć z podziwianiem urody krajobrazu, poznawaniem przyrody, historii i kultury regionu oraz z delektowaniem się wszechobecną ciszą z dala od cywilizacji.

Uwaga!
Nie wszędzie na Roztoczu jest zasięg Internetu niezbędny do odbioru tej strony. W przypadku wypraw w odludne miejsca warto zainstalować aplikację „Traseo”, a w niej pobrać darmową mapę offline o nazwie „Rowerem po Roztoczu”. W celu wyszukania w niej konkretnej trasy z danej gminy wystarczy podać trzy pierwsze człony: Rowerem po Roztoczu, nazwę gminy, nr trasy np. Rowerem po Roztoczu Susiec nr 10. Wyszukiwarka zidentyfikuje ją i przedstawi pełną nazwę.

Życzymy dobrej i bezpiecznej podróży oraz wspaniałych przeżyć.

Dziękujemy samorządom, wielu prywatnym osobom oraz Wydawnictwu Turystycznemu Paweł Wład w Rzeszowie za udostępnienie przedstawionych na stronie treści. Polecamy też przewodniki i mapy z cyklu „Rowerem po Roztoczu” wydane w formie papierowej. Dostępne są w punktach informacji turystycznej na Roztoczu bądź w w/w wydawnictwie.