Rowerem po Roztoczu Józefów nr 3 Z dala od cywilizacji

Wycieczka liczy 49 km, w tym: 35,2 km drogą asfaltową, 4 km – szutrową oraz 6,3 km traktami gruntowymi – leśnymi i polnymi. Trasa łatwa, z wyjątkiem 3kilometrowego odcinka w pobliżu rezerwatu Nad Tanwią, gdzie trzeba się zmagać z piaszczystymi koleinami. 

Zalecany kierunek jazdy: Borowe Młyny – Susiec – Nowiny. Początkowe 18 km do Borowych Młynów pokonujemy Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Z Borowych Młynów do „szumów” w rezerwacie Nad Tanwią – jedziemy łącznikowym szlakiem rowerowym (8 km, znaki niebieskie), następnie Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego (3 km). Po zwiedzeniu „szumów” kontynuujemy przejazd Szlakiem Geoturystycznym. Z Suśca do Józefowa wracamy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (znaki czerwone). Warto dodać, że większość trasy wiedzie przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.

Do najbardziej interesujących miejsc na trasie, wymienionych w kolejności od punktu startu, należą:
7,2 km – Fryszarka (opis – trasa nr 1).
11,2 km – pomnik (opis  trasa nr 1).
17,3 km – parking przy moście w Borowych Młynach (opis – trasa nr 1).
25,0 km – „Kościółek”, zwany też „Zamczyskiem” – piaszczyste wzniesienie
o stromych zboczach, położone w widłach rzek Tanwi i Jelenia, dawna kryjówka powstańców i partyzantów. 
27,4 km – „szumy” w rezerwacie Nad Tanwią – w korycie rzeki na odcinku 400 m znajdują się 24 progi skalne, tworzące małe wodospady.
31,8 km – Susiec, siedziba gminy. W tej turystycznej miejscowości można uzupełnić kalorie i płyny, dokonując zakupów lub korzystając z bogatej oferty gastronomicznej.
39,1 km – Majdan Sopocki.
40,1 km – rezerwat torfowiskowy Nowiny, który utworzono w celu zachowania bogatej roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagien.
49,0 km – Józefów.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Józefów