Rowerem po Roztoczu Susiec nr 10 Dookoła gminy Susiec

Długość trasy – ok. 73 km. Nawierzchnia: asfalt – 52 km, szuter lub droga gruntowa – 15 km, piaszczysta – 6 km. Stopień trudności – bardzo trudna z powodu wielu stromych podjazdów oraz odcinków piaszczystych (tylko dla rowerzystów z dobrą kondycją), zalecany typ roweru – bezwzględnie górski. Na trasie można zobaczyć: rezerwat Nad Tanwią, Strażnicę Carską w Paarach, pałac Łosiów w Narolu, drewniany kościół (dawną cerkiew) w Łosińcu, wzniesienie Wapielnia, pomnik z 1943 r w Róży, Zalew w Majdanie Sopockim, rezerwat torfowiskowy Nowiny, rezerwat Czartowe Pole, kamieniołom w Nowinach, osadę Borowe Młyny nad rzeką Tanew, kościół w Suścu. Wycieczkę można łatwo skrócić, korzystając z odcinków pozostałych tras rowerowych.

0,0 km – z Suśca kierujemy się na południe, wg opisu trasy 2 (do 3 km).

3,0 km – za mostem w Rebizantach skręcamy w lewo, do wsi Huta Szumy. Trzymając się asfaltowej drogi dojedziemy przez most do wsi Paary.

7,5 km – z Paar udajemy szosą na wschód, by obok pałacu Łosiów (13,4 km) skręcić w lewo, do Podlesiny.

18,2 km – z Podlesiny udajemy się na zachód szlakiem Green Velo, który prowadzi nas przez Maziły do Łosińca.

24,6 km – za kościołem i cmentarzem wojennym w Łosińcu opuszczamy szlak Green Velo, by podążać prosto, na północ, następnie na zachód przez Zawadki do Kunek.

27,8 km – na krzyżówce za stadionem w Kunkach skręcamy ostro w prawo, przecinamy drogę wojewódzką nr 853 i docieramy do Ulowa.

31,5 km – na grzbiecie wzniesienia w Ulowie skręcamy w lewo i wjeżdżamy niebieskim szlakiem pieszym na Wapielnię (33,7 km). Jest to trudny odcinek. Z wierzchołka zjeżdżamy początkowo szlakami zielonym i niebieskim, następnie szutrową drogą w lewo bez znaków udajemy się do wsi Łuszczacz.

36,6 km – na północnym krańcu Łuszczacza skręcamy na lewo, do wsi Róża, skąd poruszamy się szlakami niebieskimi – rowerowym i pieszym przez las. Po 2 km piaszczystej drogi pozostawiamy kolejno oba szlaki i główną drogą, skrajem lasu dojeżdżamy do Ciotuszy Starej.

41,4 km – z Ciotuszy Starej jedziemy asfaltową szosą do Majdanu Sopockiego II, następnie przez most nad zalewem do Majdanu Sopockiego I, gdzie skręcamy w prawo i docieramy do szosy Nowiny – Grabowica. Stąd czerwonym szlakiem rowerowym przemieszczamy się szosą na zachód do Nowin (nie na południe).

49,1 km – z Nowin udajemy się zielonym szlakiem rowerowym do Czartowego Pola (51,0 km). Po odpoczynku na stacji MOR Green Velo podążamy zielonym szlakiem rowerowym przez puszczańską głuszę do Borowych Młynów.

60,9 km – z Borowych Młynów niebieskim szlakiem rowerowym przez urozmaicony dębami las powracamy do Suśca.

73,4 km – jesteśmy na mecie koło stacji PKP Susiec.

Mapa