Długość trasy – 47,7 km. Przebieg: KrasnobródPodklasztor – Szur – Łuszczacz – Róża – Nowinki (Ciotusza) – Majdan Sopocki – Nowiny – Hamernia – Józefów – Długi Kąt – Stanisławów – Wólka Husińska – Krasnobród. Stopień trudności: średni. Zalecany jest rower MTB lub trekkingowy.
Najtrudniejszym odcinkiem jest piaszczysty podjazd z miejscowości Szur do drogi utwardzonej łączącej Łuszczacz z Figarnią. Dalszy odcinek przez Majdan Sopocki do Hamerni (Czartowe Pole) biegnie drogami utwardzonymi bądź gruntowymi. Przejazd do Józefowa oraz powrót do Krasnobrodu odbywa się asfaltową szosą. Znakowanie: do Majdanu Sopockiego biegnie niebieskim szlakiem rowerowym. Powrót przez Długi Kąt do Krasnobrodu bez znaków. Wycieczka rozpoczyna się na ul. Spokojnej, tuż obok Sanktuarium.
0,0 km – KrasnobródPodklasztor, skręcamy w ul. Spokojną, tuż za murem kościoła.
3,3 km – rozwidlenie dróg leśnych (tu ciekawy drogowskaz – straszydło wskazujące pobliską Galerię „Szur”).
4,1 km – miejscowość Szur – Galeria „Szur” oraz osobliwa drewniana kapliczka wisząca na sośnie.
5,9 km – skrzyżowanie z utwardzoną drogą poprzeczną Figarnia – Łuszczacz. Skręcamy w prawo.
8,9 km – Łuszczacz – jedna z najwyżej położonych miejscowości w woj. lubelskim – ok. 350 m n.p.m. Na podobnej wysokości leży tylko wieś Majdan Górny koło Tomaszowa Lub.
10,7 km – Róża – pomnik poległych partyzantów BCh w walce z Niemcami
2 lutego 1943 r.
12,5 km – Pisarzówka. Na rozwidleniu skręcamy w lewo za znakami niebieskiego szlaku rowerowego.
14,7 km – Nowinki, przysiółek Nowej Ciotuszy. Przecinamy drogę woj. nr 853 (uwaga na duży ruch samochodowy!).
18,9 km – Majdan Sopocki – wieś ciągnąca się po obu stronach zalewu na rzece Sopot. Nad zalewem jest plaża, molo oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez most na przeciwną stronę zalewu.
19,6 km – udajemy się asfaltową drogą w lewo. Mijamy klasycystyczny kościół (dawną cerkiew) z 1835 r.
20,4 km – rozstajemy się z niebieskim szlakiem rowerowym, który kieruje się tu w lewo, na zaporę spiętrzającą zalew. Jedziemy prosto, za znakami Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu (zielonej).
22,4 km – Nowiny, na skrzyżowaniu jedziemy prosto.
24,3 km – Hamernia. Tu znajduje się parking, z którego warto się wybrać na piesze zwiedzenie rezerwatu Czartowe Pole. Dalszy odcinek do Józefowa pokonujemy szosą, którą biegnie szlak rowerowy Green Velo (drogowskazy).
26,5 km – Hamernia. Skręcamy w lewo, za drogowskazem do Józefowa.
31,9 km – Józefów – ośrodek kamieniarstwa. W pawilonie geoturystycznym (obok budynku Urzędu Miasta) – możemy poznać walory przyrody nieożywionej Roztocza oraz eksponaty, wykonane z miejscowego kamienia. Warto też odbyć krótką wycieczkę boczną (0,6 km) do kamieniołomu oraz na punkt widokowy z kamienną basztą obserwacyjną. Przejazd powrotny do Krasnobrodu zaczynamy wygodną ścieżką rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 853 w kierunku Tomaszowa Lub.
35,1 km – Siedliska. Przecinamy tory kolejowe opodal stacji Długi Kąt.
37,2 km – Długi Kąt. Opuszczamy drogę woj. nr 853, skręcając w lewo, w kierunku Krasnobrodu.
40,1 km – Stanisławów. Tu polecamy wycieczkę boczną (1,5 km) ścieżką dydaktyczną na wzgórze Kamień. Przy drodze ustawione są tablice informacyjne dla turystów, a na szczycie znajduje się miejsce do odpoczynku.
46,0 km – w lewo odchodzi droga do rezerwatu i kaplicy św. Rocha (zob. wycieczka nr 7).
47,7 km – Krasnobród, plac Siekluckiego.