Rowerem po Roztoczu Lubycza Królewska nr 1 Centralny Szlak Roztocza Wschodniego

Długość – 26,4 km. Przebieg: Narol – Lipsko – Łukawica – Wola Wielka – Huta Lubycka – Pawliszcze – wzgórze Długi Goraj – Mrzygłody – Siedliska – Hrebenne. Znakowanie: przeważnie bez znaków. Stopień trudności: odcinki szosowe są łatwe, jedynie przejazd przez Goraje wymaga sporo wysiłku (na sam Długi Goraj rower najlepiej wprowadzić). 

Początkowy odcinek do Woli Wielkiej pokrywa się z trasą nr 3 z Narola (rzadko rozmieszczone znaki żółte). Przez Goraje przeprowadza nas niebieski szlak pieszy Centralny. Ostatnim odcinkiem – z Siedlisk do Hrenbennego – wiedzie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (czerwony). Trasa jest bardzo ciekawa, z przepięknymi widokami, ma wysokie walory przyrodnicze i kulturowe. 

0,0 km – z rynku w Narolu wyjeżdżamy szosą w kierunku Werchraty.
0,6 km – rynek w Lipsku, dawnego miasta, połączonego obecnie z Narolem
w jeden zespół osadniczy. Obok rynku można zwiedzić kościół i izbę muzealną. Przy drodze do Lipia znajduje się cmentarz oraz pomnik żołnierzy września 1939 r. (zob. trasa nr 3 z Narola).
5,4 km – Łukawica, w centrum miejscowości mijamy źródła Tanwi. Szosą wjeżdżamy na punkt widokowy.
7,9 km – Wola Wielka, cerkiew z 1755 r. pw. Opieki NMP. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, po chwili na rozwidleniu ponownie w lewo, w kierunku Huty Lubyckiej. Przejeżdżamy przez kolejny widokowy garb.
10,2 km – Huta Lubycka, kontynuujemy przejazd szosą, wspinamy się na kolejne wzniesienie.
11,4 km – Przejeżdżamy przez Pawliszcze. Ok. 500 m za miejscowością,
w miejscu, gdzie szosa skręca w lewo, zjeżdżamy na drogę utwardzoną prosto, prowadzącą do krawędzi lasu.
12,4 km – zagłębiamy się w las, skręcając w prawo. Tu napotykamy znaki niebieskie szlaku pieszego Centralnego. Podążamy za nimi aż na sam Długi Goraj. Droga staje się utwardzona. Otaczający las kryje liczne betonowe schrony bojowe Linii Mołotowa. Oprowadza po nich żółty szlak pieszy pod nazwą „punkt oporu Goraje”.
13,6 km – Obórki, skrzyżowanie z trasą nr 3. Jedziemy na wprost.
14,1 km – siodło między Gorajami (wys. 360 m n.p.m.), skrzyżowanie z czerwonym szlakiem pieszym Wolnościowym. Po lewej stronie wznosi się smukły stożek Krągłego Goraja (388,7 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia gminy i całego woj. lubelskiego. Po prawej, już na terenie woj. podkarpackiego – znajduje się wyższy o niecałe
3 m Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) – kulminacja Roztocza po stronie polskiej. Niebieskim szlakiem pieszym wspinamy się na ten drugi wierzchołek. Zejście z niego jest strome, musimy się raczej nastawić na sprowadzenie roweru, jednak u podnóża napotykamy asfaltową drogę, którą kierujemy się w lewo, jak niebieski szlak pieszy.
15,2 km – na rozwidleniu skręcamy pod kątem prostym w lewo, opuszczając szlak niebieski. Łagodnie zjeżdżamy asfaltową drogą leśną.
16,9 km – na skrzyżowaniu za szlabanem jedziemy prosto (w prawo odchodzi droga do Mrzygłodów).
17,6 km – skręcamy w lewo i asfaltową drogą wspinamy się na wzniesienie. Dalej czeka nas długi łagodny zjazd.
22,3 km – osiągamy granicę województw. Powracamy do gminy Lubycza Królewska i woj. lubelskiego.
25,8 km – Siedliska, cerkiew pw. św. Mikołaja, po przeciwnej stronie drogi Muzeum Skamieniałych Drzew. Dalej prowadzą nas znaki czerwone Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza.
29,4 km – wycieczkę kończymy w Hrebennem. Rowery możemy pozostawić obok przejazdu kolejowego u podnóża cerkiewnego wzgórza.

 

Mapa
Galeria zdjęć gm. Lubycza Królewska