Rowerem po Roztoczu Susiec nr 3 Na Czartowe Pole

Długość trasy – ok. 34 km, nawierzchnia: asfalt – 29 km, szuter lub droga gruntowa – 4,5 km, droga piaszczysta – 0,5 km, Stopień trudności – trudna, zalecany typ roweru – górski. Na trasie można zobaczyć: cmentarz wojenny z 1939 r. oraz drewniany kościół (dawną cerkiew) w Łosińcu, zabytkowy młyn wodny w Ciotuszy Nowej, zalew i zabytkowy kościół w Majdanie Sopockim II, wodospady na Sopocie w Nowinach i w rezerwacie Czartowe Pole, kamieniołom w Nowinach, cmentarz wojenny w Błudku, Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.

0,0 km – z Suśca wyjeżdżamy na wschód, w kierunku Tomaszowa Lub.
1,0 km – odbijamy z szosy w prawo, do Rybnicy, następnie przejeżdżamy przez most na Potoku Łosinieckim, by po 1,5 km opuścić tę miejscowość, powracając na szosę. Jedziemy dalej szlakiem Green Velo przez Wólkę Łosiniecką do Łosińca.
6,6 km – w Łosińcu napotykamy cmentarz wojenny z 1939 r. Warto też podjechać w prawo, do drewnianego kościoła (dawnej cerkwi z 1797 r.), Stojącego u źródeł Potoku Łosinieckiego. Wracamy w okolice cmentarza wojennego, skąd kierujemy się szosą na północ, do miejscowości Zawadki, następnie na zachód przez Kunki do Ciotuszy Nowej.
15,1 km – docieramy do zachodniego krańca Ciotuszy Nowej, gdzie przy kościele i zabytkowym młynie pojawia się niebieski szlak rowerowy łączący Majdan Sopocki I z Krasnobrodem. Tu skręcamy na południe i wspinamy się na wzniesienie, na którym kończy się asfaltowa droga. Drogą gruntową zjeżdżamy na południe do lasu. W lesie skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania opodal zabudowań. Tu skręcamy w lewo i obok popadającej w ruinę nieukończonej budowli ośrodka wypoczynkowego nad rzeką Sopot jedziemy do Majdanu Sopockiego I.
19,4 km – udajemy się przez most nad zalewem do Majdanu Sopockiego II, następnie koło kościoła i przez las zieloną Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu do Nowin, gdzie na rzece Sopot można zobaczyć charakterystyczne wodospady. Trzymając się nadal zielonego szlaku, docieramy do rezerwatu Czartowe Pole, przy którym usytuowana jest stacja MOR Green Velo.
24,8 km – z parkingu przy Czartowym Polu udajemy się szosą na wschód. Jedziemy ok. 8 km najpierw przez las, następnie przez Oseredek, mijając Muzeum Pożarnictwa.
33,9 km – stacja PKP w Suścu.

Mapa