Rowerem po Roztoczu Józefów nr 6 Szlak Geoturystyczny

Liczy 73 km, w tym: 44 km drogą asfaltową, 25 km gruntową drogą leśną, miejscami lekko piaszczystą, 4 km po nawierzchni typu szuter lub tłuczeń. Na szlaku występują znaki kierunkowe, w kilku miejscach znaki umiejscowione są na drzewach. Trasa ze względu na długość, wiele podjazdów i trudne miejscami odcinki terenowe należy do wymagających.

Sugerowany kierunek jazdy: z Józefowa ulicami Kościuszki i Leśną w kierunku Majdanu Nepryskiego, skąd dalej przez Szopowe, Senderki do Krasnobrodu, później Suśca.

Oto miejsca interesujące na trasie, 
w kolejności wg odległości od punktu startu:
0,0 km – pawilon geoturystyczny, który mieści się przy rynku w Józefowie. Pełni on funkcję wystawienniczą, gdzie w boksach tematycznych przedstawione są walory przyrody nieożywionej Roztocza i eksponaty wykonane z miejscowego kamienia.
1,0 km – ścieżka dydaktyczna i izba przyrodnicza przy siedzibie Nadleśnictwa Józefów.
2,2 km – pracownia rzeźbiarska w Majdanie Nepryskim.
5,0 km – góra Młynarka (opis – wycieczka nr 1).
9,0 km – sztolnie w Senderkach, podziemne wyrobiska po eksploatacji szczególnego rodzaju surowca – piaskowca wapnistego wykorzystywanego do wyrobu kamieni młyńskich, browarnych i żaren. Sztolnie nie są udostępnione do zwiedzania.
10,2 km – „Szkoła 69” – XIX-wieczny budynek szkolny zaadaptowany na pub w stylu angielskim. Organizowane były w nim koncerty znanych artystów, występował tu m.in. Ray Wilson z legendarnej grupy „Genesis”.
21,0 km – zalew rekreacyjny w Krasnobrodzie o powierzchni 23 ha z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, plażą i bazą gastronomiczną.
21,7 km – ściana nieczynnego kamieniołomu w Krasnobrodzie, gdzie w skałach można znaleźć pozostałości fauny i flory z ery mezozoicznej (sprzed 60 mln lat). Powyżej wyrobiska stoi wieża widokowa.
23,3 km – zespół klasztorny z XVII wieku z Sanktuarium Matki Bożej.
35,2 km – wzgórze Wapielnia – najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego – 386,5 m n.p.m.
44,6 km – wieża widokowa, z której można podziwiać rozległe krajobrazy strefy krawędziowej Roztocza.
45,6 km – Susiec, miejscowość turystyczna z bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną. Obok Gminnego Ośrodka Kultury (punkt informacji turystycznej) skręcamy w lewo.
50,8 km – „szumy” w rezerwacie Nad Tanwią (opis – wycieczka nr 3).
53,2 km – „Kościółek” (opis – wycieczka nr 3).
63,0 km – platforma widokowa i kamieniołom w Nowinach, gdzie odsłaniają się wapienie mioceńskie (sprzed 20 mln lat).
64,5 km – rezerwat Czartowe Pole (opis – trasa nr 1).
64,7 km – stodoła zaadaptowana przez  Nadleśnictwo Józefów dla potrzeb dydaktycznych, udostępniana tylko dla grup (tel. 846878005 do Nadleśnictwa Józefów).
72,2 km – Józefów.
73,0 km – baszta widokowa i józefowski kamieniołom Babia Dolina, którego forma urzeka swą różnorodnością.
W skałach wapiennych pochodzenia mioceńskiego (sprzed 20 mln lat) widoczne są studnie i kominy krasowe oraz muszle różnych gatunków małży.

 

Mapa
Galeria zdjęć gm. Józefów