Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 5 Wycieczka historyczna

Długość trasy – 18 km. Przebieg: Bełżec – Chyże – Żyłka – Kol. Szalenik – Bełżec. Stopień trudności: łatwa.

0,0 km – pierwszy godny uwagi obiekt historyczny znajduje się na terenie PKP – jest to kompleks obiektów pokolejowych.
0,4 km – od dworca PKP kierujemy się drogą krajową nr 17 w stronę Lubyczy Królewskiej. Po przejechaniu 400 m skręcamy w lewo i stajemy przed bramą MuzeumMiejsca Pamięci w Bełżcu na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady.
0,8 km – powracamy na dworzec PKP, mijamy go i jedziemy dalej w kierunku głównego skrzyżowania w Bełżcu. Po drodze, tuż za przejazdem kolejowym mijamy kapliczkę Najświętszego Serca Pana Jezusa. W odległości 200 metrów dalej, po prawej, znajduje się dawny Dom Ludowy, obecnie Gminny Ośrodek Kultury i siedziba Urzędu Gminy w Bełżcu.
2,0 km – na skrzyżowaniu skręcamy
w lewo (kierunek Jarosław).
2,8 km – po lewej stronie zobaczymy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, 100 m dalej po tej samej stronie za Popówką (przedszkolem) kryje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego Wielkiego.
3,2 km – skręcamy w lewo i drogą gruntową docieramy do pomnika przyrody „Lipki”. Wśród starych drzew zobaczymy pomnik Romów I Sinti. Powracamy na drogę wojewódzką i jedziemy nią w lewo w kierunku Narola, aż napotkamy po prawej stronie kapliczkę św. Jana Nepomucena. Powracamy tą samą drogą do przejazdu kolejowego obok stacji Bełżec II i skręcamy w prawo w ul. Wiejską, która z biegiem zmienia się w drogę gruntową. Za mostkiem skręcamy w lewo i po pokonaniu 200 metrów dojeżdżamy do dzikiego stawu, który powstał w wyrobisku byłej kopalni piasku. Stąd poruszamy się drogą gruntową na północ, prosto przez las, aż osiągniemy miejscowość Chyże.
5,0 km – zanim wjedziemy na szosę zobaczymy po prawej murowaną kapliczkę św. Antoniego.
5,8 km – jadąc 800 m drogą asfaltową przez Chyże, docieramy do remizo
świetlicy, za którą znajduje się miejsce postoju rowerów. Opodal stoi kaplica pw. NMP Niepokalanego Poczęcia. Powracamy szosą do Bełżca. W Zagórze skręcamy w lewo i drogą z trylinki, następnie pierwszą drogą gruntową w prawo docieramy do pomnika przyrody – jałowca pospolitego. Kontynuujemy przejazd drogą gruntową, niebieskim szlakiem pieszym, aż do drogi głównej (ul. Zamojskiej). Tu kierujemy się w prawo i po 150 m jazdy, zobaczymy po lewej ceglany budynek – dawną stację pomp wodnych.
10,6 km – na głównym skrzyżowaniu w Bełżcu skręcamy w lewo i ul. Armii Krajowej, wpierw asfaltem, następnie drogą gruntową przez las osiągamy zalew Młynki – doskonałe miejsce na postój i relaks.
15,0 km – jadąc dalej prosto docieramy do miejscowości Żyłka, w jej centrum, po lewej zobaczymy kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
15,4 km – cofamy się do pierwszego skrzyżowania, by wjechać szosą na wierzchowinę.
16,5 km – skręcamy w prawo. Po lewej stronie, w głębi pól zobaczymy bunkier Linii Mołotowa, jeden z dwóch znajdujących się w pobliżu Bełżca. Zjeżdżamy łagodnie szosą na zachód, aż dostrzeżemy po lewej stronie stację kolejową.
17,9 km – przeprowadzamy rower przez tory i zakończymy wycieczkę.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Bełżec