Rowerem po Roztoczu Lubycza Królewska nr 6 Z Bełżca na Goraje

Długość trasy – 12,8 km. Przebieg: Bełżec – Brzeziny – Szwedowa Góra – Huta Lubycka – Długi Goraj. Oznakowanie: do Brzezin jedziemy szosą, dalej czerwonym szlakiem pieszym Wolnościowym, prowadzącym drogami gruntowymi. Stopień trudności: ze względu na długie odcinki dróg gruntowych trasa jest trudna, jednak stanowi najkrótszy dojazd ze stacji kolejowej Bełżec na Goraje. Mniej wytrwałym proponujemy objazd drogami asfaltowymi z Brzezin przez Łukawicę i Wolę Wielką (o 2 km dalej).

0,0 km – z dworca PKP w Bełżcu kierujemy się w lewo, jedziemy krótko drogą krajową nr 17, by po 100 m skręcić w prawo, w drogę do Brzezin, którą powoli wspinamy się na wierzchowinę. Z niej dostrzegamy na widnokręgu dwa pagóry – Krągły Goraj (389 m n.p.m.) i Długi Goraj (392 m n.p.m.).
3,5 km – Brzeziny, na krzyżówce obok kaplicy pw. św. Wojciecha skręcamy
w lewo. Mijamy figurę Matki Bożej. Za ostatnimi zabudowaniami odbijamy w prawo, do lasu. Odtąd jedziemy gruntową, najczęściej piaszczystą drogą, kierując się aż do Huty Lubyckiej znakami czerwonymi szlaku pieszego.
Z czasem dróżka zaczyna się piąć na Szwedową Górę. Zjeżdżamy w rejonie dawnej wsi Pawliszcze – pamiątką po niej jest kamienny krzyż.
10,3 km – Huta Lubycka, skrzyżowanie dróg, dogodny punkt wypadowy wycieczek na Goraje i na Monastyrz. Stąd kierujemy się dalej wg opisu trasy nr 2. 12,8 km – Długi Goraj, na wierzchołek najlepiej wejść pieszo. Powrót do Bełżca tą samą drogą lub drogami asfaltowymi przez Wolę Wielką i Łukawicę (15 km).

Mapa
Galeria zdjęć gm. Lubycza Królewska