Rowerem po Roztoczu Lubycza Królewska nr 3 Szlak Historyczny

Długość trasy – 20,1 km. Przebieg: pętla na trasie Potoki – Borysy – Gruszka Lubycka – Obórki – Huta Lubycka – wzgórze Długi Goraj – Mrzygłody – Gruszka Kameralna – Borysy – Potoki. Stopień trudności: do miejsca zwanego Obórki trasa łatwa, biegnąca drogami utwardzonymi. Pozostała trasa odcinkami bardzo trudna.

Oznakowanie: przeważnie bez znaków. Przez Goraje przeprowadza czerwony szlak pieszy Wolnościowy wspomagany odcinkami przez żółty „punktu oporu Goraje”. Trasa prowadzi niemal wyłącznie przez tereny leśne i byłe miejscowości wysiedlone podczas akcji Wisła w 1947 r. Przy drodze napotkamy stare kamienne krzyże i kapliczki, zdziczałe drzewa owocowe,
a w głębi lasu schrony bojowe Linii Mołotowa. Poruszamy się pograniczem województw lubelskiego i podkarpackiego. Uważny obserwator może znaleźć w lesie kopce graniczne, którymi niegdyś prawdopodobnie oznaczano zasięgi posiadłości.

0,0 km – Potoki. Początek przy drodze krajowej nr 17, w pobliżu leśniczówki Potoki (przystanek autobusowy). Jedziemy asfaltową drogą na zachód.
0,5 km – na rozgałęzieniu dróg na krótko zobaczymy znaki czerwone Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Skręcamy lekko w lewo. Po 0,5 km jazdy rozstajemy się ze wspomnianym szlakiem, który odbija w lewo. Jedziemy prosto wygodną utwardzoną drogą. Przed II wojną światową był tu przysiółek Puńki.
2,7 km – Borysy. Na rozwidleniu trzymamy się utwardzonej drogi. Przyjemnym leśnym traktem łagodnie podjeżdżamy na wzniesienie. Mijane po drodze krzyże i ruiny kapliczek to jedyny ślad po dawnej wsi Gruszka, wysiedlonej po II wonie światowej.
6,3 km – Obórki, przecinamy niebieski szlak pieszy Centralny (wycieczka nr 1
i 2). Udajemy się na wprost. Drogą gruntową zjeżdżamy do pierwszych zabudowań Huty Lubyckiej, a dalej asfaltem do centrum miejscowości. Po drodze mijamy źródła.
8,3 km – Huta Lubycka. Udajemy się
w trasę powrotną, tym razem poruszamy się czerwonym szlakiem pieszym Wolnościowym. Jeszcze raz mijamy źródła, a na skraju lasu prastary kamienny krzyż z 1830 r.
10,3 km – na krzyżówce leśnych dróg opuszczamy szlak czerwony, skręcając w prawo, by za ok. 300 m opuścić wygodną asfaltową drogę i wspiąć się na stromy stok Długiego Goraja.
10,8 km – Długi Goraj, kulminacja Roztocza po stronie polskiej (391,5 m  n.p.m.). Kierujemy się znakami niebieskimi do siodła między Gorajami (360 m n.p.m.), gdzie ponownie napotykamy znaki czerwone szlaku Wolnościowego. Na północ od nas wznosi się smukły pagór Krągłego Goraja (388,7 m n.p.m.), tym razem jest to najwyższe wzniesienie woj. lubelskiego. Jedziemy za znakami czerwonymi szlaku Wolnościowego. Na skraju lasu odbijamy na południe, by zjechać do Mrzygłodów.
13,6 km – Mrzygłody. W centrum tej niewielkiej miejscowości skręcamy
w lewo, na wschód. Na grzbiecie (ok. 330 m n.p.m.) ponownie wita nas czerwony szlak pieszy. Przecinamy go
i zjeżdżamy leśną drogą gruntową bez znaków.
16,8 km – Borysy. W tym miejscu powracamy na znajomą już utwardzoną drogę. Udajemy się w prawo. 19,5 km – Potoki, docieramy do punktu startowego przy drodze krajowej nr 17 (przystanek autobusowy).

Mapa
Galeria zdjęć gm. Lubycza Królewska