Rowerem po Roztoczu Krasnobród nr 8 Szlakiem galerii

Długość trasy – 18,3 km. Przebieg: KrasnobródPodklasztor (Galeria „Przystanek”) – Majdan Wielki (galeria autorska Mieczysława Portki) – Majdan Mały – Zielone – las Figarnia – Szur (Galeria „Szur”) – Krasnobród. Stopień trudności: średni. Zalecany jest rower MTB lub trekkingowy.

Do kaplicy „Na wodzie” zaprowadzi nas wybrukowana ścieżka rowerowa. Dalej przez miejscowości Majdan Wielki oraz Majdan Mały poruszamy się szosą asfaltową. Bez obaw – nie jest to żadna z głównych dróg. Z Majdanu Małego trasa wycieczki prowadzi drogą gruntową, w okresie suszy pylistą, po deszczach błotnistą. Bliżej zjazdu do miejscowości Zielone zamienia się w drogę piaszczystą z kamieniami. Przejazd z utwardzonego traktu Figarnia – Łuszczacz do miejscowości Szur odbywa się drogą piaszczystą. Wycieczka rozpoczyna się z placu przy punkcie informacji turystycznej. 

0,0 km – Krasnobród Podklasztor – plac przy punkcie informacji turystycznej – Galeria „Przystanek”, w pobliżu znajduje się Sanktuarium Maryjne, przyparafialny kompleks muzealny oraz Kalwaria Krasnobrodzka. Do kaplicy „na wodzie” prowadzi nas zabytkowa aleja kasztanowa, przy niej usytuowane są 3 mniejsze kapliczki: św. Onufrego, św. Anny i św. Antoniego.
0,8 km – kaplica „na wodzie” – została postawiona w miejscu objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi 5 sierpnia 1640 r.
3,2 km – Galeria Sztuki Ludowej w Majdanie Wielkim – artysta to rzeźbiarz ludowy, który tworzy swoje prace głównie w drewnie. Zajmuje się również kowalstwem artystycznym. Wśród jego prac są rzeźby o tematyce sakralnej, świeckiej oraz przeróżne ptaki – naturalistyczne i fantazyjne oraz motywy roślinne.
6,0 km – Majdan Mały. Drogą gruntową pokonujemy garb wysokości ok. 320 m n.p.m.
8,8 km – Zielone. Skręcamy w prawo
i jedziemy 1,5 km szosą.
10,4 km – Figarnia, leśniczówka Zielone – odtąd jedziemy utwardzoną drogą leśną.
12,4 km – skręcamy w prawo, piaszczystym podjazdem przedostajemy się do osady Szur.
13,8 km – Galeria „Szur” – rodzinna pracownia artystów malarzy, ulubiony motyw twórczości to strachy na roztoczańskich polach. Galeria jest także organizatorem warsztatów malarstwa, rysunku i etnograficznych.
15,0 km – rozwidlenie dróg.
18,3 km – Krasnobród Podklasztor – powracamy na plac przy punkcie informacji turystycznej.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Krasnobród