Rowerem po Roztoczu Krasnobród nr 4 Bitwy wrześniowe

Długość trasy w jedną stronę – 18,0 km. Przebieg: KrasnobródPodklasztor – Zielone – Rogóźno – Tomaszów Lubelski. Powrót tą samą drogą. Stopień trudności: łatwy – cała wycieczka odbywa się drogą asfaltową (bez znaków). Bardziej wytrwali cykliści mogą pojechać ścieżką rowerową wzdłuż szosy do Suśca, by wrócić do Krasnobrodu trasą nr 3. 

Wycieczka rozpoczyna się na placu przy punkcie informacji turystycznej. Tutaj znajduje się pierwsza tablica przypominająca o bitwach wrześniowych 1939 r. Kolejne przystanki znajdują się koło budynku szkoły w Zielonem, przy deszczochronie w lesie Czołomuje w okolicy Rogóźna, przy stadionie sportowym w Tomaszowie Lubelskim oraz na Siwej Dolinie.

0,0 km – KrasnobródPodklasztor – plac przy przystanku autobusowym – tablica z informacjami o bitwach z września 1939 r. Udajemy się szosą w kierunku Tomaszowa Lub.
6,2 km – Zielone, szkoła. W czasie bitew o Tomaszów Lubelski 18–20 września 1939 r. budynek szkoły służył jako szpital polowy o kryptonimie „503”, przez który przewinęło się około 1000 osób. Zmarłych od ran pochowano
w zbiorowej mogile około 100 metrów od szkoły. Miejsce to zostało upamiętnione pomnikiem.
12,8 km – las Czołomuje (pomiędzy Rogóźnem a Ulowem), napotkamy tutaj deszczochron i kolejną tablicę informującą o bitwach września 1939 r.
16,0 km – Tomaszów Lubelski. Na rondzie skręcamy w ul. Lipową, której przedłużenie – ul. Łukasińskiego doprowadza nas do stadionu.
16,8 km – Tomaszów Lubelski, stadion sportowy, miejsce do odpoczynku, deszczochron i kolejna tablica informująca o bitwach września 1939 r.
18,0 km – Tomaszów Lubelski, Siwa Dolina, miejsce do odpoczynku z ławkami, stołem i deszczochronem oraz tablica informująca o bitwach z września 1939 r. W pobliżu jest las i miejsca spacerowe oraz świetne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego i narciarstwa biegowego. Do Krasnobrodu najlepiej powrócić tą samą drogą (18 km), choć wytrwali rowerzyści mogą udać się szosą do Suśca (15 km), by trasą nr 3 udać się do Krasnobrodu (łącznie 38 km).

Mapa
Galeria zdjęć gm. Krasnobród