Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 4 Poznaj Szumy

Długość trasy – 49 km. Przebieg: Bełżec – Podlesina – Narol – Paary – Huta Szumy – Susiec – Podlesina – Bełżec. Stopień trudności: średni. Z Suśca wracamy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza przez Łosiniec i Podlesinę (ok. 20 km).

0,0 km – spod dworca PKP udajemy się drogą krajową nr 17 w kierunku głównego skrzyżowania w Bełżcu. Za przejazdem kolejowym po lewej stronie mijamy kapliczkę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
1,2 km – na skrzyżowaniu skręcamy
w lewo i podążamy drogą wojewódzką nr 865 (kierunek Jarosław).
2,0 km – po lewej stronie dostrzegamy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, 100 metrów dalej, za budynkiem Popówki (przedszkola) stoi cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego Wlk.
2,4 km – skręcamy w lewo i drogą gruntową dojeżdżamy do pomnika przyrody „Lipki” oraz ukrytego pośród drzew pomnika Romów i Sinti. Powracamy do drogi wojewódzkiej, krótko kontynuujemy nią przejazd, by po 50 m skręcić w prawo (kierunek Chyże). Obok sklepu odbijamy kolejny raz w prawo, jedziemy drogą z trylinki, by niebawem zobaczyć drogowskaz „jałowiec”. Kierując się nim, dojedziemy do pomnika przyrody – jałowca pospolitego. Wracamy do drogi asfaltowej
i skręcamy w prawo.
4,2 km – szosą osiągamy zabudowania wsi Chyże, po lewej stronie pod lasem dostrzegamy murowaną kapliczkę św. Antoniego. Jadąc asfaltową drogą przez miejscowość, zobaczymy kaplicę pw. Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia.
7,8 km – w dalszym ciągu jadąc drogą asfaltową, następnie ok. 800 m gruntową, osiągamy Podlesinę. Tu nad źródliskiem znajduje się przyjemne miejsce na odpoczynek. Stąd kierujemy się w lewo, przecinamy tory kolejowe
i jadąc długą, prostą szosą przez las, następnie aleją kasztanową przez pola dojeżdżamy do zespołu pałacowego – dawnej rezydencji Łosiów w Narolu.
12,6 km – skręcamy w prawo i jedziemy asfaltową drogą przez NarolWieś.
W miejscowości Paary odbijamy w lewo, do miejscowości Huta Szumy.
19,8 km – z Huty Szumy podążamy szosą za znakami zielonego szlaku rowerowego.
23,1 km – w Rebizantach przecinamy szosę i jedziemy 900 m do rezerwatu przyrody Nad Tanwią.
24,9 km – wracamy do szosy, skręcamy
w lewo i jedziemy nią 3 km do Suśca.
28,4 km – Na skrzyżowaniu skręcamy
w lewo, mijamy pomnik Kargula i Pawlaka, następnie udajemy się w prawo
i dojeżdżamy do stacji PKP w Suścu.
28,9 km – na stacji PKP możemy wsiąść do szynobusu i nim wrócić do Bełżca. Przejazd powrotny jest nieco krótszy – do Podlesiny biegnie szlakiem Green Velo przez Łosiniec i Maziły (zob. trasa nr 2 z Suśca), a dalej Centr. Szlakiem Rowerowym Roztocza przez Chyże.
49,3 km – stacja PKP Bełżec.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Bełżec