Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 2 Wycieczka do Tomaszowa Lub.

Długość trasy – 30,8 km. Przebieg – Bełżec – Żyłka – Łaszczówka – Tomaszów Lubelski – Rabinówka – Podlesina – Chyże. Stopień trudności: średni. Wycieczka pozwala zwiedzić Tomaszów Lubelski – ośrodek powiatowy, a zarazem największe miasto na Roztoczu Polskim, bogate w pamiątki historii.

0,0 km – opuszczamy dworzec PKP
w Bełżcu, przeprowadzając rower przez tory, by dotrzeć do drogi po ich przeciwnej stronie. Kierujemy się w prawo. Po pokonaniu dystansu 1,6 km, po prawej stronie na skraju lasu dostrzegamy pojedynczy bunkier Linii Mołotowa.
2,5 km – na skrzyżowaniu skręcamy
w lewo. Zjeżdżamy stromo do miejscowości Żyłka.
3,6 km – w Żyłce skręcamy w prawo, by przejechać przez most. Mijamy kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
4,0 km – za mostem udajemy się prosto, wpierw drogą asfaltową, następnie gruntową. Odtąd czerwony szlak pieszy Wolnościowy prowadzi nas częściowo po trasie dawnej wąskotorówki z Bełżca do Tomaszowa Lub. 
7,5 km – między Żyłką a Łaszczówką napotkamy jedno ze źródeł Sołokiji (kiedyś parowozy z Bełżca zaopatrywały się w nim w wodę).
10,0 km – Łaszczówka. W centrum miejscowości skręcamy w lewo.
13,5 km – w Tomaszowie Lubelskim przejeżdżamy obok zespołu cmentarzy, z kwaterą żołnierską oraz grobem gen. Tadeusza Piskora, dowódcy armii „Lublin” we wrześniu 1939 r. Osiągamy drogę krajową nr 17, którą jedziemy 400 m w lewo, by następnie skręcić w prawo, do Rabinówki.
18,0 km – Rabinówka, przecięcie niebieskiego szlaku pieszego Centralnego. Pod koniec miejscowości udajemy się w lewo, a na kolejnym skrzyżowaniu w prawo, by minąć stadninę koni
i dojechać do Podlesiny.
22,3 km – na głównym skrzyżowaniu
w Podlesinie obok kaplicy i pomnika kierujemy się w lewo i początkowo asfaltem, następnie drogą gruntową przez las docieramy do miejscowości Chyże. 
26,4 km – po przejechaniu przez miejscowość natrafiamy na kapliczkę św. Antoniego, usytuowaną pod lasem. Po przejechaniu przez las docieramy do Bełżca. Tu nadal jedziemy szosą do skrzyżowania przy sklepie spożywczym, gdzie skręcamy w lewo, w ulicę wyłożoną trylinką. Następnie po pokonaniu 50 m kierujemy się w prawo
i drogą gruntową docieramy do słynnego pomnika przyrody – jałowca pospolitego.
27,5 km – wracamy na asfaltową ulicę, którą kierujemy się na wprost, by dojechać do drogi wojewódzkiej nr 865. Udajemy się 120 m w lewo, skręcamy w prawo i drogą gruntową (100 m) przecinającą tory kolejowe trafiamy do pomnika przyrody „Lipki” oraz usytuowanego wśród starych drzew pomnika Romów I Sinti.
26,3 km – wracamy do drogi wojewódzkiej, udajemy się nią w prawo. Po 
400 m jazdy po prawej widzimy cerkiew greckokatolicką pw. św. Bazylego Wielkiego, która kryje się za Popówką (przedszkole), 50 m dalej usytuowany jest kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Po przejechaniu kolejnych 400 m po lewej napotkamy ścieżkę do źródełka św. Floriana.
29,6 km – jedziemy nadal drogą wojewódzką, docieramy do skrzyżowania
z drogą krajową nr 17. Stojąc na tym skrzyżowaniu, po lewej stronie, za sklepem zobaczymy dawną stację pomp wodnych. Skręcamy w prawo. Przed przejazdem kolejowym należy zwrócić uwagę na murowaną kapliczkę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po chwili dojeżdżamy do dworca PKP, na którym zaczęła się wycieczka. Opodal znajduje się kompleks obiektów pokolejowych.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Bełżec