Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 1 Wycieczka Przyrodnicza

Długość trasy – 22,7 km. Przebieg: Bełżec – Brzeziny – rezerwat Minokąt – Chyże – Bełżec – Żyłka – Kolonia Szalenik – Bełżec. Stopień trudności: średni. Na trasie dominują walory przyrodnicze, choć nie brakuje też obiektów kulturowych (kapliczki, krzyże) i militarnych, jak schrony bojowe Linii Mołotowa.

0,0 km – z dworca PKP w Bełżcu kierujemy się w lewo, jedziemy krótko drogą krajową nr 17, by po 100 m skręcić w prawo, w drogę do Brzezin, którą powoli wspinamy się na wierzchowinę. Z niej dostrzegamy na widnokręgu dwa pagóry – są to najwyższe wzgórza Roztocza Polskiego – Krągły Goraj (389 m n.p.m.) i Długi Goraj
(392 m n.p.m.).
3,5 km – gdy dotrzemy do skrzyżowania w centrum Brzezin, na wprost zobaczymy kaplicę filialną pw. św. Wojciecha. Kierując się w lewo, możemy dojechać do przydrożnej figury Matki Bożej. Skręcamy w prawo i szosą wydostajemy się na pola. Prowadzi nas żółty szlak pieszy. Mijamy krzyż z 1869 r. Opuszczamy szlak żółty, skręcając w prawo, w leśną, asfaltową drogę. Mijamy Suche Jezioro – chronione jako użytek ekologiczny. Na rozwidleniu udajemy się w prawo, by przeciąć ruchliwą (!) drogę woj. nr 865.
8,5 km – Jesteśmy w pobliżu miejscowości Kadłubiska. Skręcamy w prawo.
10,5 km – rezerwat Minokąt (opis – zob. rozdział dotyczący Narola).
13,0 km – dojeżdżamy do lokalnej szosy
i skręcamy w prawo. Powracamy w ten sposób do Bełżca (13,5 km). Tu nadal jedziemy szosą do skrzyżowania przy sklepie spożywczym (14 km). Tu skręcamy w lewo, w drogę wyłożoną trylinką. Następnie po pokonaniu 50 m kierujemy się w prawo i drogą gruntową docieramy do pomnika przyrody – jałowca pospolitego. Jedziemy za znakami niebieskiego szlaku pieszego. Docieramy do szerokiej drogi krajowej nr 17 (ul. Zamojskiej) i skręcamy za znakami niebieskimi w prawo. Po przeciwnej stronie drogi, przy moście stoi zabytkowy obiekt z czerwonej cegły – jest to dawna stacja pomp wodnych.
16,0 km – na skrzyżowaniu jedziemy
w lewo. Poruszamy się ulicą Armii Krajowej, wpierw asfaltową, następnie
z trylinki. Po pokonaniu 1,3 km spójrzmy w lewo, w głąb lasu, gdzie rozciągają się tereny źródliskowe (prowadzi do nich chodnik). Jadąc dalej drogą gruntową przez las, docieramy do zalewu Młynki.
20,0 km – drogą gruntową wjeżdżamy do miejscowości Żyłka. Na pierwszym skrzyżowaniu kierujemy się w prawo
i wspinamy się szosą na wzniesienie.
21,5 km – na następnej krzyżówce kierujemy się również w prawo i po 600 m jazdy po lewej stronie wśród pól zobaczymy bunkier Linii Mołotowa.
24,0 km – zjeżdżając szosą przez Kolonię Szalenik docieramy do kompleksu obiektów pokolejowych. Z tego miejsca widzimy już po drugiej stronie torów dworzec PKP, na którym rozpoczęliśmy wycieczkę. 

Mapa
Galeria zdjęć gm. Bełżec